Odżywianie dla zdrowia i piękna

  • Slide1

 

Ksylitol, zwany inaczej cukrem brzozowym, to cukier pochodzenia naturalnego pozyskiwany z brzozy. Jest on równie słodki jak sacharoza, ale jego wartość kaloryczna jest prawie o połowę mniejsza. Korzyści zdrowotne ze słodzenia ksylitolem wiążą się z jego działaniem antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Ponadto wzmacnia on układ immunologiczny, a także zwiększa przyswajanie wapnia, co może być pomocne w profilaktyce osteoporozy. Ponadto ksylitol cechuje niski indeks glikemiczny, mogą go więc stosować osoby chorujące na cukrzycę typu 2 oraz stosujące diety ubogoenergetyczne. Uznaje się również, że ten produkt przeciwdziała próchnicy, chroni dziąsła i wzmacnia szkliwo.

 

Należy jednak pamiętać, że ksylitol ma właściwości lekko przeczyszczające, dlatego nie zaleca się jego podawania dzieciom poniżej 3. roku życia. Ponieważ organizm musi się przyzwyczaić do wytwarzania większych ilości enzymu trawiącego, ksylitol należy wprowadzać do diety stopniowo, rozpoczynając od 1 łyżeczki dziennie. Bezpieczna ilość ksylitolu, niepowodująca dolegliwości, obejmuje 3 łyżeczki dziennie.

 

Do innych alternatyw cukru należy stewia. Jest to wieloletni krzew pochodzący z Brazylii i Paragwaju, który swój intensywnie słodki smak zawdzięcza zawartym w liściach, łodygach, kwiatach, nasionach i korzeniach glikozydom stewiolowym. Stewii przypisuje się ponadto właściwości hipoglikemizujące. W badaniach u ludzi wykazano istotnie mniejsze stężenie insuliny po spożyciu posiłku z dodatkiem stewii niż po posiłku słodzonym sacharozą lub aspartamem, a także mniejsze stężenie glukozy po spożyciu posiłku ze stewią, w porównaniu z sacharozą. Ponadto wykazuje ona właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, przeciwbiegunkowe oraz immunomodulacyjne. Dodatkowo stewia jest cennym źródłem witaminy C i kwasu foliowego, licznych składników mineralnych (wapń, potas, magnez, żelazo) oraz pełniących rolę antyoksydantów związków fenolowych.

load more hold SHIFT key to load all load all

O mnie

Poradnia
Dietetyczna

  • Doradca Dietetyczny
  • Psychodietetyk
  • Instruktor Dietetyki i Suplementacji
  • Coach Dietetyki
mgr KLAUDIA BEATA RZEPKA

Copyright © PORADNIA DIETETYCZNA | Klaudia Rzepka